Co robić w domu, gdy najważniejsza zasada brzmi – zostań? Jeśli wydaje Wam się, że w ostatnich dniach wyczerpaliście już arsenał pomysłów na spędzanie czasu w domu, poznajcie poniższe włoskie sposoby na nudę. Gwarantuję, że starczy Wam ich i na miesiąc!
zdj. Milena Konieczko
O tym, co się dzieje we Włoszech, przeczytacie w na bieżąco aktualizowanych wiadomościach w naszej grupie Prawdziwe Włochy – grupa praktyków i entuzjastów włoskich podróży – choć w obecnym położeniu chyba wszyscy już jesteśmy Entuzjastami. O praktykowaniu podróży chwilowo nie może być mowy.
.
O tym, co się dzieje w poszczególnych regionach Italii, także możesz posłuchać i poczytać u Polek, mieszkających we Włoszech, najbardziej polecam bieżące relacje na Instagramie (na bieżąco polecam je na instastory). NIE polecam przesyłania sobie niesprawdzonych filmów, nagrań, “nie-wiadomo-od-kogo”, bo spanikowani ludzie nie głoszą nic dobrego, prócz sensacji.
.
Ale o tym, co robić w domu, jak żyć, gdy trzeba spędzać ze sobą więcej czasu i się “nie pozabijać”, jak żyć z paniką w narodzie, jak zachować spokój w tym wszystkim i jak nauczyć się od Włochów opanowania w tej sytuacji, ale nie dzięki reżimowi, a dzięki temu, że wzięli się w garść i zaczęli działać wspólnie.
.
Bo chodzi w tym wszystkim NIE tylko o to, żeby opanować epidemię, ale o to, by ją zatrzymać, zdusić w zarodku, a przy tym zachować zdrowie psychiczne, wzmocnić relacje rodzinne i wrócić do życia z entuzjazmem i energią.
.
Oto, co znajdziesz we wpisie:
- 1 Co robić w domu? Włoskie pomysły w każdej dziedzinie
- 2 Zostań w domu – pomysły na zabawę i naukę z dziećmi.
- 3 Zostaję w domu – czyli co włoskiego czytać?
- 4 A co czytać po włosku?
- 5 Zostań w domu – czyli co oglądać?
- 6 Jak skutecznie przenieść się do Włoch, zostając w domu?
- 7 Zostań w domu – czyli czego włoskiego słuchać?
- 8 Zostań w domu i NAUCZ się włoskiego
- 9 Kilka pomysłów, jak wprowadzić śródziemnomorski klimat do swojego domu:
- 10 Jak zadbać o siebie i o relacje z bliskimi?
- 11 Skorzystaj lub zaproponuj wzajemną pomoc w sieci
- 12 Na zakończenie
Co robić w domu? Włoskie pomysły w każdej dziedzinie
.
Zaczniemy od zabaw z dziećmi – zarówno zabawy z włoskimi motywami, jak i tych, które świetnie budują relacje. O to w tym wszystkim chodzi, by być bardziej ze sobą, niż obok siebie.
.
Potem przejdziemy przez włoskie klimaty, które z powodzeniem można realizować w domu, takie jak:
– włoskie radio online (zalecam omijać “newsy” i audycje o koronawirusie)
– włoska telewizja
– filmy o Włoszech i filmy niewłoskie, ale z Italią w tle
– książki o Włoszech, które polecam w tym czasie
– nauka włoskiego (przyda się i do oglądania filmów bez napisów, i do wykorzystania w czasie przyszłych podróży, a obecnie do czytania dobrych wiadomości o Włoszech bezpośrednio z włoskich źródeł)
– i kilka inspiracji, jak wprowadzić śródziemnomorski klimat do swojego domu
– pomocne treści, jak dogadać się z osobami, z którymi przyszło nam siedzieć pod jednym dachem, a także te, które pomogą wyjść na prostą, gdy w głowie zapanował chaos.
Zostań w domu – pomysły na zabawę i naukę z dziećmi.
.
1. Przemek Staroń podaje genialne przykłady z wykorzystaniem lego – jego pomysły znajdziesz TUTAJ. Może tak samo kreatywnie udałoby się zbudować coś we włoskim klimacie? Co powiecie na Fontannę di Trevi? :)
.
Zdjęcie zrobione w Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój
.
2. Malowanie tęczy (takiej zwykłej, nie ideologicznej :) z napisem “Andra tutto bene” – “Wszystko będzie dobrze”. Można też wrzucić zdjęcie rysunku na social media oznaczając hashtagiem #andràtuttobene, żeby zalać media społecznościowe dobrymi emocjami, kolorami, radosnym nastawieniem – przeciwstawiając się fali nieustannego zagrożenia, paniki i lęku. Trzeba dbać o pozytywne podejście, wsparcie emocjonalne i otaczać się kolorami. No i nareszcie zrobić coś razem :)
.
Wyświetl ten post na Instagramie.
.
2. Lista 20 włoskich pomysłów na zabawę dla dzieci z użyciem przedmiotów, które każdy z nas ma w swoim domu. Kto nie zna włoskiego na tyle, by przetłumaczyć, spokojnie wyczyta ze zdjęć, o co chodzi w zabawie – cała lista dostępna TUTAJ.
.
3. Obejrzeć z dziećmi bajkę, ale po włosku! Dzieci i tak wszystko zrozumieją, a rodzice mogą sobie posłuchać scenek z codziennego życia i zorientować się, czy dobrze zrozumieli.
Więcej o nauce włoskiego przez bajki, przykłady bajek i gdzie je znaleźć w sieci znajdziecie TUTAJ.
.
4. Jak już jesteśmy przy bajkach, to zajrzyjmy i do książek. My naturalnie wyszukujemy włoskie klimaty w czytanych książkach. Często okazuje się, że albo autorem baśni jest Włoch, albo ilustratorką jest Włoszka, albo fabuła ma włoskie motywy. Dzieci też już złapały tego bakcyla i zgłaszają wszystko, co “made in Italy”.
Zajrzyjcie do książek dla dzieci, które już macie na półkach i szukajcie włoskich motywów – to niezła zabawa :)
.
Nasze przykłady z ostatnich dni?
A proszę bardzo :) Najnowsze zdobycze biblioteczke, dzieci chodzą regularnie (tzn. chodziły, gdy jeszcze nie było pandemii).
.
1. Tajemnica kawiarni (polecam całą serię Biuro detektywistyczne Lassego i Mai)
2. Martynka i tajemniczy książe (Wenecja w czasie karnawału, w tle pojawia się Plac Św. Marka, Ponte Rialto, Scala Contarini del Bovolo i inne)
.
5. Poniżej znajdziecie 100 pomysłów, co robić w domu z dzieckiem. Ilość godzin do wykorzystania jest ogromna, więc z pewnością wiele z tych punktów zasłuży na rozwinięcie, ale zawsze to jakaś inspiracja.
.
źródło: rodzicowo.pl
.
6. Dzisiaj cała Polska (i całe Włochy) jest w systemie edukacji domowej i w tym temacie polecam gorąco treści na
- Więcej niż Edukacja – wszystko o edukacji domowej, podcast mamy czwórki dzieci, która od lat praktykuje edukację domową
- Magazyn KREDA – Magazyn Kreatywnej Edukacji
.
Polecam Wam te wszystkie materiały, jeśli czujecie się sfrustrowani zdalnym nauczaniem, które w ostatnich dniach serwują Wam i Waszym dzieciom szkoły. To nowa sytuacja, dlatego warto posłuchać i zainspirować się rodzicami, którzy od lat działają ze swoimi dziećmi w trybie edukacji domowej.
.
Wczoraj odbył się live na Facebooku z udziałem autorek Magazynu Kreda – gorąco polecam obejrzeć ten apel do rodziców, wierzę że dla wielu z Was będzie to ogromna pomoc i psychiczne odciążenie w domowej edukacji. Live można obejrzeć TUTAJ.
.
.
Zostaję w domu – czyli co włoskiego czytać?
.
Wszystko, co poprawia Wam humor, co przywołuje dobre wspomnienia i co podnosi na duchu!
.
W tym miejscu gorąco polecam Kawowe Listy, które raz w tygodniu wysyłam na Wasze skrzynki. W tym wyjątkowym czasie tym bardziej będą służyły pokrzepieniu, umacnianiu jedności i wzajemnemu wsparciu. Będę w nich wysyłać także włoskie inicjatywy w sieci, jak #tuttoandrabene czy wszelkie flashmoby, które będą się odbywać na terenie Italii – zamiast dołujących statystyk itp. Wg ankiety przeprowadzonej wśród czytelników Primo Cappuccino, treści z Kawowych Listów lubicie najbardziej zaraz po blogu – a od siebie dodam, że z blogiem wygrywają częstotliwością, z jaką je publikuję :)
.
W Kawowych Listach będę Wam teraz podsyłam pokrzepiające filmy we włoskim klimacie (i nie tylko), a także książki, które poza tym, że przekazują włoskiego ducha, mają głębię, humor i zaskakująco trafne przemyślenia. Jeśli cokolwiek teraz czytać, to myślę, że to dobry kierunek :)
.
W najbliższych dniach podzielę się z Wami książką, którą właśnie skończyłam czytać, a która wprowadzi Was w realia życia w Bari kilkadziesiąt lat wcześniej. Historia niesamowita i nadzwyczaj realna. Nie pozbawiona krytycznego spojrzenia na ówczesne społeczeństwo, co jest miłą odskocznią od opowieści, które ukazują Italię tylko i wyłącznie w superlatywach.
.
Póki to nie nastąpi, być może zainteresują Was książki o Włoszech, które do tej pory opisałam na blogu, a które opowiadają o konkretnych włoskich miastach w nieoczywisty sposób. W blogowych wpisach znajdziecie i kryminały, i powieści obyczajowe, a także historie, które doczekały się filmowej ekranizacji. Wyselekcjonowałam te tytuły z całkiem sporego zasobu książek o Włoszech, jakie pojawiły się na polskim rynku.
Te książki mogą Cię zainteresować:
1. Książki o Neapolu, czyli wszystko, czego nie wyczytasz z przewodników.
2. Książki o Apulii, które oddają ducha regionu.
3. Książki o Toskanii, które Cię wciągną jak włoska podróż.
.
.
A co czytać po włosku?
.
Biblioteki w Turynie umożliwiły internetowy dostęp do swoich katalogów, w sieci czeka na Was: 18 000 książek do pobrania w formacie epub, 1000 audiobooków i 7000 gazet i czasopism. Wszystko w języku włoskim i wszystkie dostępne on-line.
.
Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie: https://bct.comperio.it/registrazione-online/ Komu uda się zarejestrować, ten może pobrać do trzech pozycji miesięcznie, aby móc przeglądać je w domu na urządzeniach elektronicznych.
.
A kto nie ma uprawnień do “wypożyczania” – na podanej niżej stronie czeka 1,5 miliona darmowych książek on-line, z których możecie korzystać bez żadnej rejestracji. Znajdziecie tu przeróżne materiały dla uczniów klas 1-3, a także książki elektroniczne, filmy wideo, audiobooki i archiwa obrazów. To wszystko znajdziecie pod adresem: https://bct.comperio.it/
.
Zostań w domu – czyli co oglądać?
.
Poza wspomnianymi już bajkami po włosku, polecam włoskie seriale, jak np. L’amica geniale (Genialna przyjaciółka), bardzo na czasie, zwłaszcza jeśli przeczytaliście już całą serię powieści Eleny Ferrante, o tym samym tytule.
.
Ze starszych filmów i seriali, dostępnych np. na youtube, polecam Don Matteo z akcją w miasteczku Gubbio w Umbrii lub film o Komisarzu Montalbano z akcją na Sycylii czy film Porządna Kobieta, angielskojęzyczny w klimacie lat 30. XX wieku, którego całkiem przyjemna i nieprzewidywalna akcja toczy się na Wybrzeżu Amalfi.
.
To są luźne przykłady, ale świetnie się nadadzą na czas kwaranny, kiedy dobrze karmić się pozytywnymi historiami, które dają wytchnienie i pozwalają oderwać się od rzeczywistości, ale nie ogłupiają marną fabułą i kiepską grą aktorską.
.
Sporo dobrych włoskich filmów znajdziecie we wpisach:
Filmy o Włoszech i te z Italią w tle
Trzy uwielbiane filmy o Włoszech, których NIE polecam
Filmy o Wenecji i filmy z Wenecją w tle – najlepsza dziesiątka.
.
A w chwilach krytycznych, gdy dopadną Was czarne myśli i wizje życia bez podróży do Włoch, odgońcie je jednym, krótkim, celnym i jakże pocieszającym filmikiem:
.
.
Jest też cała seria filmów w sieci, które pokazują, jak Włosi radzą sobie w kwarantannie. Spójrzcie na tę parę – nie wierzę, że się nie uśmiechniecie :)
.
.
Zajrzyjcie też pod hasthagi, takie jak np. #flashmobsonoro lub #flashmobmusicale na Instagramie, a zobaczycie, jak Włosi radzą sobie z wzajemną izolacją za pomocą muzyki – i mimo że są daleko, to nadal mogą być blisko.
.
Wyświetl ten post na Instagramie.
.
Chcecie więcej takich “śpiewających balkonów” w osobnym wpisie? Zjawisko jest niesamowite, pojawiają się też inicjatywy śpiewających tenorów czy wyświetlanie filmów na ścianach budynków. Myślę o tym, czy w kolejnym wpisie nie zebrać takich inicjatyw z różnych zakątków Italii, żebyście mogli mieć je pod ręką, gdy dopadnie Was zniechęcenie.
Dajcie znać!
.
Jak skutecznie przenieść się do Włoch, zostając w domu?
.
Mając dobre narzędzia i materiały, wystarczy już tylko dodać ODROBINĘ wyobraźni, by móc przenieść się w ukochane zakątki Italii, siedząc we własnym fotelu. Niemożliwe? U mnie nie takiego słowa.
.
- Wirtualne zwiedzanie Rzymu i Watykanu – za jednym kliknięciem możecie znaleźć się na szczycie kopuły Bazyliki Św. Piotra i zobaczyć Rzym ponad dachami. Albo zwiedzić Kaplicę Sykstyńską – bez kolejek! Nie mieliście okazji zwiedzić jeszcze nekropolii pod Watykanem? No to kiedy, jak nie teraz!
. - Wirtualne zwiedzanie Galerii Uffizi we Florencji – kolejki do Galerii Uffizi zawsze Was przerażały, a nawet jeśli dostaliście się już do środka, to czasu i tak było niewiele, by móc na spokojnie zatrzymać się przy każdym z dzieł? Wszystkie muzea we Włoszech są teraz zamknięte, ale wiele z nich udostępniły swoje zbiory on-line. Kieliszek prosecco, spokojny wieczór, może dobre towarzystwo – i możecie zwiedzać DO WOLI :)
. - Wirtualne turnieje, festyny i palia w całej Italii – wybierz się na wirtualną wycieczkę po 235 najciekawszych sagrach kulinarnych, turniejach historycznych, paliach, koncertach i festiwale pod gołym niebem, zajrzyj na parady, rajdy samochodowe i weź wirtualny udział w każdym z nich. Każde z wydarzeń jest mocno powiązane z historią i tradycją konkretnego miasteczka. Włosi co roku przeżywali je razem z ogromnym zaangażowaniem i miłością. To momenty, na które oni czekali cały rok. Czas, w którym zapominali o codziennych troskach i, po prostu, cieszyli się życiem. Zobacz 235 historii i relacji filmowych, które przeniosą Cię w realia i klimat tych wydarzeń bez wychodzenia z domu. Wierzę, ba, jestem pewna, że oglądanie tych materiałów dostarczy Ci wielu pozytywnych emocji i pomoże z nadzieją przeczekać trudny czas.
Zostań w domu – czyli czego włoskiego słuchać?
.
Audiobooki polecałam już powyżej w dziale “co czytać”. Dlatego tutaj polecam przede wszystkim podcasty, które możecie słuchać przy każdej okazji, składając pranie, rozciągając się na macie czy relaksując się przy kieliszku prosecco.
.
Aby posłuchać ciekawych podcastów po włosku, zajrzyjcie na:
- GliAscotltabili – strona pełna podcastów, w różnej tematyce i na różnym poziomie.
- Il Podcast di Psinel – podcasty o psychologii, relacjach i komunikacji, naprawdę dobrze się słucha.
- Podcast Italiano – polecam dla początkujących, bo można tu podsłuchać audycji na różnych poziomach i wybrać coś idealnie dla siebie.
.
Oprócz tego polecam całą listę kanałów radiowych po włosku, z przeróżnych regionów Italii.
.
Zaparzcie sobie kawy, załączcie włoskie radio on-line i wyobraźcie sobie, że przekraczacie włoską granicę a w Waszym aucie w miejsce niezrozumiałej paplaniny zaczyna rozbrzmiewać melodyjna włoska mowa radiowa.
.
Więcej we wpisie: Gdzie słuchać włoskiego radia?
Zostań w domu i NAUCZ się włoskiego
.
Zawsze chcieliście, ale zawsze, ale to zawsze NIE BYŁO na to czasu? Teraz już nie ma wymówek. Za to materiałów i inspiracji bardzo dużo i to w każdej kategorii.
.
Na początek muzycznie i w temacie ochrony przed wirusem, Włosi stworzyli utwór na tę okoliczność, ale w pozytywnym klimacie, z podpisami, tak więc idealnie w czas i do osłuchania się z językiem:
.
.
Włoski on-line i lekcje w sieci:
- Lekcje włoskiego po polsku prowadzi dla Was Paulina z Italyolo, polecam śledzić jej kanał na Youtube – skondensowana wiedza i ciekawostki kulturowe w jednym :)
- Lekcje po włosku z życia wzięte, ciekawostki językowe, vlogi z podróży w różne zakątki Włoch – to czeka na Was na kanale Learn Italian with Lucrezia.
- Aplikacje do nauki włoskiego – te chyba nigdy nie były tak przydatne, jak teraz.
.
A jeśli potrzebujecie motywacji, by zacząć lub inspiracji, by na nowo rozkochać się w języku włoskim, bo np. przytłacza Was ogrom tego, ile jest do nauczenia – zajrzyjcie na cykl #włoskitakipiękny. Przynajmniej raz w tygodniu pojawia się tu piękne włoskie słówko, nietypowe skojarzenie i wymowa – taki zestaw pozwoli Wam zapamiętać małą cząstkę języka, za to na całe życie, dobrze się przy tym bawiąc.
.
.
Kilka pomysłów, jak wprowadzić śródziemnomorski klimat do swojego domu:
.
- jeśli pracujecie zdalnie – świeca “rozmaryn z cytryną” sprawdzi się genialnie. Rozmaryn orzeźwia i pomaga się skoncentrować, a cytryna dodaje energii. Na mnie działa :)
- samo drzewko cytrynowe z owocami i kwitnącymi kwiatami – odkąd stoi na moim biurku, chwilami czuję się, jak w sycylijskim ogrodzie. Trudno o lepszy poprawiacz humoru!
- najprostszy, najpyszniejszy i najbardziej włoski przepis na spaghetti z sosem pomidorowym – w czasach, gdy niemal każdy Polak poczynił zapasy makaronu, to wręcz wiedza niezbędna :)
.
Zapraszam Was też do grupy Prawdziwe Włochy – grupa praktyków i entuzjastów, gdzie dzielimy się zarówno pomysłami, co robić w domu (w tym poście). W każdym tygodniu mamy konkretny temat przewodni dotyczący jednego włoskiego regionu i jego nieznanych, cudnych zakamarków. Dzielimy się relacjami z podróży i wskazówkami na przyszłe wyjazdy, które (jak każdy z nas wierzy) rychło nadejdą!
.
Bo jak w to nie wierzyć, kiedy w naszej grupie są osoby, które np. czas kwarantanny wykorzystują na szycie kostiumu na przyszły karnawał w Wenecji? :)
.
zdj. Dorota Tyszka
.
I to, co w zasadzie jest najważniejsze, żeby przeżyć ten czas DOBRZE, czyli…
.
Jak zadbać o siebie i o relacje z bliskimi?
.
Sytuacja jest niecodzienna. Razem w jednym domu muszą się teraz znaleźć osoby, które na co dzień się mijają. Trzeba sobie spojrzeć w twarz, ba, trzeba ze sobą rozmawiać! :)
.
Oto gotowy arsenał, by zmierzyć się z tą sytuacją i wyjść z niej zwycięsko:
.
1. Relacje z mężem/żoną/partnerem/partnerką:
Rewelacyjną opowieść najpierw jego o niej, jak kochać coraz bardziej wraz z upływem czasu, a potem jej riposta, jak zobaczyć w partnerze przyjaciela, kochanka i męża – to wszystko TUTAJ i o bardzo, bardzo polecam. Aż żałuję, że sama tego nie napisałam!
.
2. Relacje na linii rodzice – dziecko.
Bardzo polecam cały blog Dobra Relacja. Znajdziecie tu WSZELKIE narzędzia, by tę dobrą relację budować. Małgosia robi genialną robotę, zarówno w sieci i poza nią (genialne kursy dla rodziców, podcasty, warsztaty).
.
3. A jeśli chodzi o podział obowiązków w domu, gdy się pracuje zdalnie, a jednocześnie w domu są dzieci – i człowiek chce to wszystko pogodzić i nie zwariować, odsyłam do tych wpisów:
.
- Kilka refleksji o tym, jak wielki masz wpływ na swoje dzieci – powstał drugiego dnia po tym, jak zostałam mamą czwórki.
- 7 patentów, jak mieć więcej czasu, będąc mamą – o rozwiązaniach, które przydadzą się nie tylko mamom.
- Oraz o tym, jak pracować z dzieckiem w domu i nie zwariować – kilka pomysłów, jak sobie tę pracę ułożyć, kto ma zająć się dzieckiem i jak tę pracę ostatecznie wykonać, nie musząc uciekać się do takich sposobów, jak ten poniższy (który, wierzę gorąco, jest jedynie żartem) :)
.
.
Skorzystaj lub zaproponuj wzajemną pomoc w sieci
.
1. Jeśli potrzebujecie pomocy psychologa, to Ola Psycholog wspiera bezpłatnie na sesjach on-line – zapisy TUTAJ.
.
2. Jeśli potrzebujecie pomocy w zakupach albo sami jesteście w stanie taką świadczyć, dołączcie do grupy Widzialna Ręka (+ nazwa miasta, bo powstały już “odnogi” na konkretne miejsca w Polsce, gdzie można takiej pomocy doświadczyć) – może jesteście gotowi porozmawiać z kimś samotnym przez telefon albo udzielić wsparcia inaczej?
.
3. A jeśli chcecie poprosić o pomoc większą liczbę osób, gotowych do działania, zajrzycie do głównej grupy Widzialna Ręka – Visible Hands, w której dzieją się niesamowite rzeczy!
Gdy kierowcy stojący na granicy po wiele godzin nie mieli ani jedzenia, ani wody pitnej, w grupie od razu pojawili się chętni gotowi pomóc.
Akcja szycia maseczek ochronnych na twarz przez polskie szwalnie w konsultacji z lekarzami i pielęgniarkami? Na takie genialne pomysły trafiają członkowie tej grupy. Jeśli cokolwiek śledzić w tych czasach, to nie statystyki (które mają prawo na ten moment wciąż rosnąć), a właśnie takie pokrzepiające inicjatywy.
.
Na zakończenie
.
Kilka tekstów z bloga, które przydadzą się szczególnie w tym okresie:
.
- Gdziekolwiek jesteś, bądź tam! – czyli o tym, że jeśli nie umiesz być tu i teraz, nie będziesz umiał być nigdzie.
- Jesteś całym światem – szybki i do bólu skuteczny sposób, jak oduczyć siebie, dzieci, partnera wiecznego “gapienia się” w ekrany i dać sobie nawzajem poczucie, że jesteśmy ważni.
- Po co mi to wszystko – ani “dolce far niente” ani “dolce vita” nie da nam odpowiedzi na to pytanie: Co teraz? Wierzę, że po tym wpisie, znajdziesz odpowiedź. Także na to, co zrobić ze swoim życiem w kolejnych dwóch tygodniach (i być może kolejnych, i jeszcze kolejnych…).
.
To może być darowany czas albo zmarnowany czas.
Wybór zależy od Ciebie.
.
.
Powyższa lista na pewno nie jest kompletna, dlatego czekam i na Wasze pomysły, jak spędzacie czas w domu, może postanowiliście przekopać się przez setki zdjęć z podróży, a może czas spedzacie, robiąc video-spotkania z przyjaciółmi? A może nie wychodzicie z kuchni, mając teraz możliwość zrealizować wszystkie te włoskie przepisy, które do tej pory smakowaliście we Włoszech?
Dajcie znać! Każdy z pomysłów pt. Co robić w domu w tym trudnym czasie, jest dobry, jeśli dodaje choć odrobinę entuzjazmu i smaku tej naszej aktualnej codzienności :)
.